Polish English German Italian Russian
Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim

Niezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historiiW środę 8 stycznia br. młodzież naszej szkoły miała okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji historii II Wojny Światowej. Wszystko zaczęło się wizytą w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu – mieszczącym się na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, upamiętniającym około 450 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy, których zgładzono tu w latach 1942-1943.

Mieliśmy okazję obejrzeć nie tylko poruszającą instalację zewnętrzną, a spacerując tzw. Szczeliną rozmyślać choćby o sensie słów z ks. Hioba: "Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał" znajdujących się na mauzoleum. W muzeum oglądaliśmy także wystawę przedstawiającą historię obozu zagłady oraz ludobójczą politykę nazistów. A ponieważ wystawa ma charakter multimedialny, zapoznaliśmy się z materiałami audiowizualnymi i fotografiami. Największe jednak wrażenie wywarły na nas zachowane artefakty oraz przedmioty codziennego użytku odnalezione na terenie obozu w trakcie badań archeologicznych.

Następnym punktem tego niezwykłego dnia było obejrzenie spektaklu w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia w Tomaszowskim Domu Kultury. Była to adaptacja słynnej książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec", opowieść o niezłomności, lojalności, przyjaźni i odwadze – ideałach, o które walczyli młodzi ludzie. Spektakl był na tyle wartościowy, że nie tylko pozwolił lepiej zrozumieć genezę utworu o Szarych Szeregach, atmosferę tamtego strasznego okresu, ale też pozwolił zastanowić się nad uniwersalnymi dylematami młodych ludzi.

Sądzimy, że dzięki takim spektaklom, takim miejscom, bohaterowie II Wojny Światowej, choć odeszli, będą nadal żyć w każdym wrażliwym człowieku.

Niezwykła lekcja historii Niezwykła lekcja historii Niezwykła lekcja historii
Niezwykła lekcja historii Niezwykła lekcja historii Niezwykła lekcja historii

Poprawiono: piątek, 10, styczeń 2020 09:10

O naszej szkole

Agendy szkolne

Dla rodziców

Dobre praktyki

Joomla templates by Joomlashine