"Ciszą cmentarną ukołysani
Z dala od życia i znoju,
Dobiwszy wreszcie cichej przystani,
Odpoczywają w pokoju."

Dzień Wszystkich ŚiętychW piątek 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego jest to "dzień tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Tradycjami tego święta są modlitwy w intencjach zmarłych, porządkowanie i dekorowanie grobów, zapalanie na nich zniczy. Jest to również okazja do refleksji nad ludzkim życiem i jego przemijaniem. Dlatego tak ważne jest, byśmy kultywowali naszą przeszłość utrwalaną na licznych historycznych, często opuszczonych i zaniedbanych nagrobkach, które wymagają natychmiastowej renowacji. W tym celu na cmentarzu w Józefowie, jak co roku 1 listopada odbywała się  kwesta organizowana przez Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim, którzy po raz kolejny wyruszyli na kwestę. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na naprawę niszczejących grobowców i pomników cmentarnych. Natomiast w dniach 31 października i 1 listopada wolontariusze Szkolnego Koła Caritas rozprowadzali znicze i wiązanki na stoiskach zorganizowanych przed cmentarzem. Pamięć o zmarłych jest świadectwem oddania Im czci i szacunku. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Kto uratuje świat, jeśli nie ja?Pod tym hasłem odbyła się w sobotę, 18 maja, ogólnopolska pielgrzymka wolontariuszy, pracowników i podopiecznych Caritas. Wśród uczestników byli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły wraz z opiekunami. Patronami tegorocznej Pielgrzymki byli św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Jan Paweł II, który 18 maja 2019 roku skończyłby 99 lat. W pielgrzymce udział wzięło ponad 2000 osób. Na terenie klasztoru oo. Franciszkanów znalazły się stoiska Caritas Polska prezentujące działania w kraju i za granicą. Na uczestników pielgrzymki czekał ponadto bogaty program: koncerty chrześcijańskiego rapera "Tau" i ludowego zespołu z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, spotkanie na temat sytuacji w Syrii "Skazani", prezentacja projektów ekologicznych Caritas Polska oraz pokazy filmowe. Podczas całego wydarzenia wolontariusze mogli wziąć udział w grze terenowej, która sprawdzała wiedzę na temat działań Caritas w Polsce, Niepokalanowa i św. Maksymiliana. Homilię podczas Mszy św. w sanktuarium w Niepokalanowie wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Wezwał uczestników do zabrania ze sobą do domu owoców pielgrzymki: – Codziennie mobilizujmy się do działania, pytajmy siebie samych zgodnie z hasłem tego wydarzenia: "Kto uratuje świat, jeśli nie ja?".

Tak, pomagam!Przeżywany obecnie czas Wielkiego Postu, a z nim zachęta do jałmużny doskonale łączy się z akcją, podczas której w dniu 30 marca br. wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim uczestniczyli w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem: "Tak, pomagam!".

Caritas pragnie na Święta Wielkanocne dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się ze Zmartwychwstania Chrystusa. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami.

"Szanujcie, pomagajcie, kochajcie starszych ludzi,
bo Oni byli tacy jak my, a my będziemy tacy jak Oni..."

Kolędowanie w Zakładzie Pielęgnacyjno-OpiekuńczymAdwent to szczególny czas, w którym dzielimy się dobrem i radością z innymi, oczekując na Boże Narodzenie. Dlatego po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim wybrali się do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego "Gawra". Pod opieką pań Joanny Wakoń i Aliny Gontarz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 17 grudnia kolędowali z podopiecznymi i pracownikami placówki. Wspólny śpiew pięknych, polskich kolęd przy akompaniamencie gitary wywołał wielką radość i zadumę nad tajemnicą wcielenia. Życzenia złożone przez uczniów, a także piękne kartki świąteczne wykonane w ostatnim czasie przez wolontariuszy wywołały nie tylko szeroki uśmiech na twarzach, ale również łzy wzruszenia.

Akcje SKCWolontariusze wraz z opiekunami w ramach Szkolnego Koła Caritas podejmują działania na rzecz społeczności szkolnych i lokalnych. Aby jeszcze prężniej brać udział w akcjach panie Alina Gontarz i Joanna Wakoń wzięły udział w projekcie "Nie zapalisz innych, jeśli sam nie płoniesz", podczas którego opiekunowie SKC i członkowie PZC naszej diecezji spotkali się z Ks. Markiem Decem - wicedyrektorem Caritas Polska oraz pracownikami Caritas w Warszawie. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie aktywizacji wolontariatu oraz zwiększenie identyfikacji liderów wolontariatu naszej diecezji z działaniami Caritas. Spotkanie ukazało dorosłym wolontariuszom, że kampanie pomocowe Caritas Polska, w których uczestniczymy na poziomie diecezji, w wymiarze ogólnopolskim docierają do rzeszy osób potrzebujących. Wolontariusze obejrzeli poruszające spoty nagrane przez Caritas Polska, w których seniorzy mówią, jak udzielona pomoc odmienia ich życie. Wyjazd miał również wymiar edukacyjny i integrujący. Przedstawiciele SKC i PZC obejrzeli wystawę: "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" w Muzeum Narodowym, zwiedzili muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałac Króla Jana Sobieskiego w Wilanowie.